gallery/agd serwis krakow 690590380

AGD Serwis Kraków           690 590 380

Porady

Porady - Informacje Jak Samemu Naprawiać
 
PRALKA NIE WYPUSZCZA WODY
Nie zawsze w takiej sytuacji musimy wzywać serwis, bowiem w 90% przypadków możemy poradzić sobie samemu. Pierwszą czynnością to sprawdzenie filtrów w pralce i na końcu węża odprowadzającego wodę do kanalizacji. Jeśli to nie pomaga to trzeba sprawdzić gumowego węża łączącego bęben pralki z korpusem pompy drenażowej, czasem potrafi tak się znaleźć np skarpetka i skutecznie utrudniać przepływ wody. Niestety pozostałe 10% to trwałe uszkodzenie pompy i wówczas należy ją wymienić.
 
PRALKA NIE WIRUJE
Najczęściej nie wirowanie wiąże się z brakiem lub powolnym odpompowaniem wody z urządzenia, jeśli bęben nie obraca się wcale to może oznaczać uszkodzenie silnika lub paska napędowego.
 
PRALKA NIE GRZEJE
99% takich przypadków to po prostu uszkodzona grzałka, którą należy niezwłocznie wymienić. Wymiana nie powinna sprawić problemów osobom nawet z lekkim zacięciem mechanicznym.
 
PRALKA WYBIJA KORKI
Najczęściej w pralkach korki wybija grzałka, choć nie jest to regułą. Może to być filtr przeciwzakłóceniowy czy też silnik. Naprawa polega na zdiagnozowaniu zwarcia/przebicia i wymianie uszkodzonego elementu.
 
 
ZMYWARKA NIE WYPUSZCZA WODY
Należy wyjąć filtr znajdujący się w zmywarce i ręcznie wyprowadzić wodę z urządzenia. Czasem od razu widać element, który blokuje wirnik pompy, a nieraz trzeba dodatkowo zdjąć lub odkręcić maskownice wirnika pompy.Jeśli to nie pomaga a filtr na końcu węża odprowadzającego wodę jest drożny to można podejrzewać uszkodzenie pompy drenażowej.
 
ZMYWARKA NIE DOMYWA
Główny problem to przytkane spryskiwacze w zmywarce. Należy je wyciągnąć i wyjąć ciała obce na zewnątrz, wpychanie ich do środka nic nie da, bo podczas pracy zmywarki będą blokować otwory technologiczne i dzięki temu woda nie będzie trafiała do wszystkich zakamarków urządzenia i naczynia nie będą domywane. Ważna kwestia to czy zmywarka podgrzewa wodę, bo w zimnej nie będzie w stanie poprawnie pracować ale to było opisane przy "Zmywarka nie grzeje". Kolejną sprawą to dbanie o poziom podstawowych detergentów takich jak sól i nabłyszczacz. Sól ma za zadanie regenerować złoże żywicy jonoaktywnej aby mogła ona skutecznie zmiękczać wodę. Mycie w twardej wodzie nie tylko powoli uszkadza zmywarkę ale osady głównie wapienne zostają na naczyniach co powoduje ich brzydki wygląd.
Nabłyszczacz ma za zadanie nie tylko nabłyszczać ale też i wysuszać naczynia. Kapsułki tak zwane 3w1 nigdy nie są dobrym "zamiennikiem" podstawowych detergentów gdyż taka kapsułka rozpuszcza się przez pewien czas i w pewnej temperaturze. Różne detergenty w niej zawarte albo za wcześnie albo za późno się aktywują, bo przecież są różne zmywarki i różne programy. Końcowy efekt będzie niestety zawsze gorszy niż gdyby użyć ich osobno. Jeśli chcesz uzyskać najlepszy efekt mycia zawsze wybieraj samodzielne uzupełnianie poszczególnych detergentów.
 
ZMYWARKA NIE GRZEJE
Najczęściej jest to problem z elektroniką (przekaźnik), czasem kable, w electrolux'ach prądniczka tachometryczna i sama grzałka. To ostatnie to bardzo rzadki przypadek i nie należy brać takiej możliwości jako główny powód nie podgrzewania wody w urządzeniu. Naprawa jedna z trudnych, wymaga pewnej znajomości zasady działania zmywarki, obsługi miernika jak i podstaw naprawy instalacji elektrycznych i elektronicznych. Jeśli nie posiadasz takiej wiedzy to aby uniknąć pożaru w mieszkaniu oddaj to osobie która się na tym zna.
 
 
LODÓWKA ZBIERA SIĘ WODA
Najczęściej woda zbiera się pod pojemnikami na warzywa w części chłodzącej. Powinna ona trafiać do otworu na skropliny, lecz gdy otwór jest zatkany to woda wylewa się, Naprawa polega na udrożnieniu tego układu. Pamiętaj, że wilgoć w lodówce to nic dobrego, bowiem doprowadza do szybszego psucia się żywności.
 
LODÓWKA NIE CHŁODZI
Lodówki są ogólnie najciężej diagnozowanym sprzętem gospodarstwa domowego. Ma duże znaczenie czy to lodówka tradycyjna szronowa, bez szronowa czy side by side. Objawów nie chłodzenia może być naprawę dużo, pomimo że to bardzo prosty układ. Niejednokrotnie bez pomiarów temperatur na parownikach nie można wiele powiedzieć. Mimo wszystko będę starał się opisywać poszczególne przypadki.
 
LODÓWKA ZAMARZA TYLNA ŚCIANA (TWORZY SIĘ CORAZ WIĘKSZY SZRON)
Zamarzanie tylnej ścianki w lodówkach szronowych to rzecz normalna, jeśli po jakimś czasie się ten szron "znika". Gdy się tak nie dzieje to najczęściej jest to związane z ciągłą pracą sprężarki w skutek niewystarczającej ilości czynnika chłodzącego lub uszkodzonego termostatu. Należy również sprawdzić czy uszczelki nie są popękane i czy przylegają na całej swojej powierzchni. Ciągle "otwarte" drzwi urządzenia też mogą dawać takie objawy. Lodówki bez szronowe (no frost) nigdy nie mają prawa mieć lodu w sekcji chłodzącej, jeśli tak jest oznacza już poważniejszą awarie sprzętu ale to już w "Lodówka bez szronowa (no frost) - chłodziarka nie działa"
 
LODÓWKA SAMSUNG - CHŁODZIARKA NIE DZIAŁA, ZAMRAŻARKA OK
Opisany tutaj problem dotyczy większości lodówek Samsunga typu no frost o "standardowych" wymiarach. Kiedy chłodziarka przestaje chłodzić, a zamrażarka wydaje się być ok, najczęściej problemem jest zatkany kanał wentylacyjny, który zatyka tworzący się tam lód. W takim przypadku należy rozmrozić lodówkę (może to trwać nawet do 48 godzin), następnie rozkręcić zabudowę parownika w zamrażarce (zazwyczaj parę śrubek i mocno trzymające zatrzaski). Po ściągnięcu zabudowy sprawdzić elementy rozmrażania, grzałka powinna mieć około 300 ohm, zabezpieczenie grzałki powinno mieć przejście, a czujniki temperatury około 7000 ohm w temperaturze pokojowej. Jeśli wszystko jest jak opisałem, należy sprawdzić drożność kanału skroplin, który jest na dole, a czasem za parownikiem. 50% przypadków uszkodzeń tej lodówki to właśnie zasługa tego kanału, który zatyka się po paru latach. Skręcamy wszystko i można już włączyć lodówkę. Jeśli awaria powtórzy się po około miesiącu, to nalezy wymienić wentylator nawiewu, znajdujący się pod plastikową osłoną parownika, ponieważ często się on uszkadza (kręci się słabiej lub wcale). Kiedy, mimo wszystko, parownik zarasta lodem, wymagana jest już ingerencja w moduł główny albo układ chłodzenia (spadek wydajności sprężarki lub ubytek czynnika chłodzącego). Spadek wydajności sprężarki objawia się często zwiększonym jej hałasem, a ubytek czynnika chłodzącego można rozpoznać po charakterystycznym bulgotaniu w skraplaczu lodówki. Można też dokonać pomiaru temperatury parownika w zamrażarce, po około 10 minutach od włączenia lodówki powinno być jakieś -22 stopnie na całej jego powierzchni. 
 
LODÓWKA BEZ SZRONOWA (NO FROST) - CHŁODZIARKA NIE DZIAŁA
Kiedy zamrażarka pracuje prawidłowo a chłodziarka ma temperaturę pokojową to oznacza uszkodzenie systemu no frost, najczęściej przytkany układ skroplin w zamrażarce i woda nie ma się gdzie gromadzić i wszystko zamarza a lodówka dostanie informacje że trzeba wyłączyć już sprężarkę, bo temperatura jest ok. Grzałka rozmrażająca uszkodzona lub jeden z jej zabezpieczeń termicznych, uszkodzony wentylator nawiewu, czujnik temperatury parownika. Naprawa wymaga wiedzy na temat działania lodówek i diagnozy jednego z uszkodzonych elementów opisanych wyżej.
 
LODÓWKA WHIRLPOOL (NIE DZIAŁA / NIE REAGUJE / BRAK ZASILANIA)
Uszkodzony układ przetwornicy napięcia, najczęściej TNY268. Należy wymienić układ i dwa kondensatory elektrolityczne 4,7uF na 400v, gdyż to one najczęściej powodują uszkodzenie tego układu.
 
 
PRALKA WHIRLPOOL, POLAR, ZMYWARKA ELECTROLUX (NIE DZIAŁA / NIE REAGUJE / BRAK ZASILANIA)
W tym przypadku najczęściej uszkodzeniu ulega układ przetwornicy napięcia na module głównym oznaczony symbolem "LNK304" i do niego dołączony rezystor. Naprawa polega zazwyczaj na wymianie tylko tych dwóch elementów.
 
 
KUCHENKA / PŁYTA GAZOWA ZAPALA SIĘ, LECZ PO CHWILI GAŚNIE
Tego typu zjawisko jest  częstym problemem nowych kuchenek. Najczęściej powodem jest złe połączenie termopary do elektrozaworu. Termopara to element znajdujący się przy palniku i jest odpowiedzialny za generowanie napięcia elektrycznego. Natomiast w „kurku” jest elektrozawór. Termopara zasila cewkę elektrozaworu i następuje zablokowanie zaworu w pozycji otwartej, lecz warunkiem jest ciągle palący się płomień. Problem w tym, że termopara generuje niskie napięcie ale duży prąd i dlatego połączenie termopara – zawór musi być jak najlepsze. Naprawa polega najczęściej na poprawieniu tego połączenia. Jednak jakieś 3% napraw wymaga wymiany termopary, jest to bardzo tania część i jeśli nie chce Ci się bawić w czyszczenie to od razu kup nową.
 
 
ZMYWARKA WHIRLPOOL BŁĄD FB NAJCZĘŚCIEJ MYLĄCY Z BŁĘDEM F6
Uszkodzenie polega na przeciekaniu simmeringu od zaworu rozdzielającego wodę i ta woda zalewa i uszkadza czujnik (mikro switch) i zmywarka nie wie w której pozycji jest ten zawór. Naprawa polega na wymianie mikro przełącznika i wymianie simmeringu aby problem nie powrócił w krótkim terminie.
 
ZMYWARKA BOSCH / SIEMENS BŁĄD E15
Błąd związany jest z wewnętrznym przeciekiem, najczęściej przecieka zbiornik osprzętu zmywarki (misa), należy wówczas wymienić uszczelkę znajdującą się tam. Rzadziej pompa myjąca a dokładniej o-ring między grzałką a turbiną pompy, naprawa polega na wymianie uszczelki a gdy łoże pompy jest już bardzo zdeformowane to jedyną skuteczną naprawą to wymiana pompy na nową.
 
ZMYWARKA BOSCH / SIEMENS BŁĄD E25
Błąd związany z wypuszczaniem wody. Jeżeli woda pozostaje w zmywarce podczas pokazaniu tego błędu to należy wyjąć ciało obce blokujące pompę, co zostało opisane podczas "Zmywarka nie wypuszcza wody". Natomiast kiedy NIE ma wody w środku a błąd mimo to się pokazuje, to najczęściej oznacza to większym poborem prądu przez pompę drenażową i najczęściej powodują to włosy lub inne drobiazgi owinięte wokół wirnika pompy. Należy usunąć te nieczystości poprzez wykrawanie ich, bowiem wirnik pompy jest nierozbieralny a nowa pompa jest stosunkowo droga aby móc ją tak po prostu wymienić.
 
 
Brakuje porady do Twojego sprzętu i awarii? Napisz do nas przez formularz w zakładce KONTAKT
Pamiętaj że porady są co jakiś czas dodawane.
Uwaga! Kopiowanie tekstów bez zgody autora zabronione.

gallery/agd serwis kraków 690590380 logo1mini